آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش کسب و کار اینترنتی

جدیدترین مطالب

هشت نکته‌ی کلیدی برای افزایش بهره‌وری در کسب و کارهای خانگی

نکات طلایی افزایش بهره‌وری در کسب و کار های خانگی

 

8 نکته‌ی کلیدی برای افزایش بهره‌وری در کسب و کارهای خانگی

راه‌اندازی و اداره‌ی کسب و کارهای خانگی کار ساده‌ای نیست. شرط موفقیت، داشتن نظم و انضباط، انگیزه‌ی فراوان و بیش از هر چیز اتکای به نفس است. برخی به اشتباه کار کردن از داخل خانه را معادل داشتن آزادی برای چشم‌پوشی از تراشیدن ریش و خوابیدن تا لنگ ظهر می‌دانند! هر چند کسب و کارهای خانگی و کار کردن از داخل منزل مزایای خاص خودش را دارد؛ از بی‌نیازی از رفت و آمد گرفته تا مهم‌ترین ویژگی آن که رئیس خود بودن است! اما به همان نسبت کار کردن در محیط غیررسمی خانه می‌تواند بهره‌وری شما را کاهش دهد. اگر کسب و کار خانگی راه‌اندازی کرده‌اید یا قصد آن‌را دارید، برای افزایش بهره‌وری خود نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

۱. روزتان را جوری آغاز کنید که گویی رسماً قرار است به محل کار بروید. 
یعنی دوش بگیرید، لباس مناسب بپوشید و صبحانه بخورید. تعیین استانداردهای حرفه‌ای به شما ذهنیت حرفه‌ای می‌دهد.

۲. در منزل هم محل کار مشخصی برای خود برپا کنید.
تا حد ممکن این محل را از فضاهایی که در آن عوامل برهم زننده‌ی تمرکز وجود دارد مجزا انتخاب کنید. فراموش نکنید که این فضا متعلق به شما و کسب و کار شماست، پس آن را کاملاً شخصی کنید، چرا که قرار است وقت زیادی را در آن بگذرانید.

باید تمامی ابزارهای مرتبط از قبیل کامپیوتر، تلفن و پرینتر در یک مکان قرار داده شوند. هم‌چنین، برپا کردن دفتر کار شخصی در منزل به معنای تعیین حد و مرز برای سایر اعضای خانه (و حتی حیوانات خانگی) است. برای دفتر کار خود قوانینی وضع کنید و ساعات کار و فراغت خود را به اطلاع همگان برسانید.

۳. روز خود را ۳۰ دقیقه زودتر از شروع برنامه‌ی کاری آغاز کنید.
این زمان را به دو قسمت تقسیم کنید: برای سر و سامان دادن به جدول برنامه‌ریزی امور روزانه و دنبال کردن اخبار و شبکه‌های اجتماعی. در جدول مذکور، مواردی که به شما انگیزه می‌دهد و شما را بر روی وظایف متمرکز نگه می‌دارد را هم بگنجانید.هم‌چنین زمانی برای مطالعه آخرین اخبار اختصاص دهید. به‌خصوص هنگام استراحت و بعد از ناهار و پایان روز وبسایت‌های خبری را چک کنید. اگر چه رئیسی ندارید که یک‌هو از راه برسد و از بالای شانه‌هایتان به کاری که انجام می‌دهید نگاه کند، ولی خودتان ناظر خود باشید.

۴. بهترین اوقات برای انجام امور را مشخص کنید و طبق آن برنامه‌ریزی کنید.
بعضی آدم‌ها صبح‌ها بهترین بازدهی را دارند. اگر شما هم چنین هستید، پیگیری و انجام سخت‌ترین و نامطبوع‌ترین امور را به ساعات آغازین روز کاری اختصاص دهید. به هر حال برای هر کس لیستی از امور وجود دارد که به انجام دادن آن‌ها علاقه‌ای ندارد؛ چه زمانی که کسب و کار شخصی خود را اداره می‌کنیم و چه زمانی که برای دیگران کار می‌کنیم. برخی از آدم‌ها، بعد از ظهرها را به انجام کارهایی که انجام دادنشان لذت بخش‌اند اختصاص می‌دهند؛ کارهای خلاقانه از این دست امورند. هر کس خود بهتر می‌داند که چه ساعتی از روز حال و حوصله‌ی انجام چه نوع کارهایی را دارد و چه زمان‌هایی به هیچ وجه نمی‌تواند سراغ کدام نوع از کارها برود. این اوقات را برای خود معلوم کنید و طبق آن برنامه‌ی روزانه‌ی خود را مرتب کنید.

۵. برنامه‌ای سفت و سخت تهیه‌ کنید و به آن پایبند بمانید.
این ذهنیت که در کسب و کارهای خانگی هر زمان که بخواهید می‌توانید کار کنید، شما را وسوسه خواهد کرد. اگر به برنامه‌ای که تهیه می‌کنید پایبند نباشید کم کم نظم و انضباط از کسب و کار خانگی شما دور می‌شود. در عوض، در دراز مدت اگر از برنامه‌ای که برای خود تهیه کرده‌اید پیروی کنید بهره‌وری شما افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. اما این نکته را در ذهن داشته باشید که به هر حال اگر چه از منزل کار می‌کنید، ولی کار کار است و شما در طول روز باید با افراد دیگری که در صنعت شما حضور دارند هماهنگ و در تعامل باشید. پس نمی‌توانید بعضی از امور را در هر زمانی که دلتان خواست به سرانجام برسانید.

۶. متصل بمانید!
هر چند داشتن فضایی آرام و خلوت بسیاری مواقع در افزایش تمرکز تاثیر مثبت دارد، ولی کار کردن از خانه می‌تواند به مرور حس تنهایی به همراه بیاورد. اسکایپ (یا هر اپلیکیشن مشابه دیگری که استفاده می‌کنید) را باز کنید و خود را به استفاده از آن عادت دهید. اگر کسب و کار شما کارمندان دیگری هم دارد از طریق اسکایپ می‌توانید صبح به صبح با آن‌ها در تماس باشید یا کارهای آن‌ها را از راه دور زیر نظر داشته باشید. از همین طریق با دوستان و همکاران دیگر در تعامل باشید. نگذارید حس تنهایی مانع بهره‌وری شما شود.

۷. در طول روز با سایر اعضای کسب و کار خود در ارتباط باشید.
در طول روز می‌توانید از طریق برنامه‌های کاربردی ارتباطی مثل گوگل‌تاک یا اسکایپ با کارمندان خود در تعامل و ارتباط باشید. اگر کسب و کار خانگی شما کارمندان دیگری دارد که آن‌ها هم از منازل خود کار می‌کنند از این طریق با هم در ارتباط باشید. با اینکه برنامه‌ی کاری را اول هفته مشخص می‌کنید ولی به‌طور روزانه و از راه دور آن‌ها را پیگیری کنید. ارتباط این‌چنینی حتی در افزایش بهره‌وری کارمندان هم موثر است.البته در ذهن داشته باشید، منظور از پیگیری روزانه امور، مدیریت خُرد و دخالت در تمامی جزئیات نیست. بلکه هدف، زنده نگه داشتن حس مسئولیت در افراد، به‌خصوص آنهایی که از خانه‌های خود کار می‌کنند است. هم برای شما هم برای همکاران و کارمندان، عوامل برهم زننده‌ی تمرکز بالقوه‌ی زیادی وجود دارد. با ارتباط‌های هدف‌مند و کوتاه از راه دور بهره‌وری را در خود و سایرین افزایش دهید. شما با در دسترس قرار دادن خود برای کارمندان، الگوی مناسبی از این حالت را برای آن‌ها خلق می‌کنید.

۸. مطمئن شوید که در پایان روز "در را بسته‌اید".
یک جایی به کار روزانه پایان دهید! البته این کار خیلی سخت است و گاهی تمایل دارید هم‌چنان کاری که ساعت‌ها مشغول آن بوده‌اید را ادامه دهید. فضای متبوع منزل و محل کار خانگی ممکن است شما را به سمت ساعت‌ها کار بیشتر پس از اتمام ساعت کاری که برای خود تعیین کرده‌بودید سوق دهد. جلوی این اتفاق را بگیرید. به هر حال وقتی دفتر کار شما در منزل است، همان‌قدر که میز و صندلی شما در طول هفته دم دستتان است در آخر هفته‌ها هم به راحتی قابل دسترسی است. پس حتماً سرگرمی‌های دیگری برای خود داشته باشید. در واقع اگر بیش از حد در قبال کسب و کار خود حساسیت به خرج دهید، کسب و کار شما آسیب خواهد دید. با این وصف ممکن است شما بیش از ۴۰ ساعت در هفته روی آن کار کنید؛ پس به خود استراحت دهید. آخر هفته‌ها از خانه بیرون بزنید. این تنها راهی است که سلامت عقلی خود را به‌وسیله‌ی آن حفظ خواهید کرد. هم‌چنین، استراحت‌های کوتاه میان‌روز هم می‌توانند خیلی مفید باشند.

کسب و کارهای خانگی و کار کردن از داخل خانه می‌تواند مفید و لذت‌بخش باشد. بدون معطل شدن در ترافیک. بدون مسایل شایع در محیط‌های کاری سنتی؛ اما روی دیگر سکه عوامل برهم زننده‌ی تمرکزاند که در کسب و کارهایی که از خانه اداره می‌شوند وجود دارد. اگر روی ساختن ساختار مناسب تمرکز کنید، با افزایش بهره‌وری از نتایج حاصله شگفت‌زده خواهید شد.

منبع | ترجمه و تلخیص: روزآفرین
طبقه بندی: کسب و کار، 
برچسب ها: کسب و کار،  
دنبالک ها: آموزش کسب و کار اینترنتی|بازاریابی|سئو و بهینه سازی،  

تاریخ : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 | 03:41 ب.ظ | نویسنده : baran behfar | نظرات