آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش کسب و کار اینترنتی

جدیدترین مطالب

تغییرات جالب توجه در زمینه ی کسب و کار ها

تغییرات جالب توجه در زمینه ی کسب و کار ها

تغییراتی که در زمینه کسب وکارها رخ می دهد، بسیار جالب توجه است. اگر این موضوع را مطابق نظر پروفسور فیلیپ کاتلر ـ پدر بازاریابی دنیا ـ سه نسل در نظر بگیریم، در نسل اول، کسب وکارها براساس محصولات شکل می گرفتند، زیرا به محصولات فراوانی نیاز بود که برای آن تولیدکننده ای وجود نداشت.

هر محصولی که تولید می شد، برای مدت طولانی به فروش می رفت و از آنجا که هنوز نیازهای فراوانی وجود داشت، فضای رقابتی شکل نمی گرفت. تا جایی که هنری فورد ـ موسس شرکت خودروسازی فورد ـ با اعتماد به نفس می گفت: «مشتری ها می توانند هر رنگی را که مایل باشند برای خودروی خود انتخاب کنند، به شرطی که آن رنگ مشکی باشد!»

در واقع این کارخانه، خودرو را آن گونه که خود دوست داشت، یعنی تک رنگ و آن هم مشکی تولید می کرد و مشتری هیچ گونه حق انتخابی جز پرداخت هزینه و تهیه آن نداشت. در نسل دوم آن قدر رقبایی جدید شکل گرفتند که شرکت ها مجبور شدند به مشتری نزدیک شوند و به اصطلاح کسب و کارها مشتری محور شدند، نیازهای اساسی از سوی مجموعه های مختلف پاسخ داده می شد و مشتری حق انتخاب در میان گزینه های مختلف را داشت. این سبب شد مجموعه ای در این میان برنده باشد که بیش از دیگران از نیازها و خواسته های مشتری آگاه بوده و مطابق آن اقدام کند.

مطابق میل مشتری عمل کردن تا جایی پیش رفته است که مشتری می تواند رنگ دور فرمان خودروی تویوتای خود یا رنگ پوشش لپ تاپ و فراتر از آن رنگ تک تک اجزای کفش نایک خود را انتخاب کند.

پادشاهی مشتری

نسل سوم، نسل قدرت گرفتن عجیب مشتری است؛ نسلی که مشتری فقط خبر و مطلب دریافت نمی کند، بلکه خود تولیدکننده اخبار و مطالب نیز هست. این نسل، دوران مشارکت مشتری است. به دلیل توسعه شبکه های اجتماعی (ابزارگرا و مشارکتی) ارتباطات مشتری بیشتر شده است. از طرفی این ابزارها سبب ایجاد فرهنگ نوشتن و به اشتراک گذاشتن شده اند، این موضوع تا جایی پیش رفته است که مشتری پس از مراجعه به یک رستوران، در صورتی که از کیفیت آن راضی نباشد، دست به کیبورد شده و می نویسد. افراد زیادی نوشته او را می بینند، Like یا از آن مهم تر Share می کنند! البته خبر خوب این که در صورت رضایت نیز همین ابزار را به کار می گیرند.

در مشتری فرهنگی ایجاد شده است که نسبت به اتفاقات پیرامون خود بی تفاوت نباشد، حتی خبرسازی می کند، مثلا اتفاقی مشابه را که خبرگزاری های رسمی به آن اشاره می کنند، از دید خود تحلیل و نظرات خود را مطرح می کند.

در نسل سوم، ویکی پدیا شکل گرفت که به عنوان مرجعی با اطلاعات مفید از سوی مردم و به صورت مشارکتی نوشته شده است، مانند یک کتاب مرجع با میلیون ها نویسنده داوطلب، هزاران ویراستار داوطلب و میلیون ها خواننده مشتاق.

پرسش های موسسان یک کسب و کار

افرادی که راه اندازی یک کسب و کار را در برنامه خود دارند، با پرسش های مختلفی مواجه می شوند که پاسخ آن برای دیگری بسیار آسان و راحت است. برای مثال برای راه اندازی یک رستوران چقدر سرمایه مورد نیاز است؟ چه تجهیزاتی باید تهیه کرد؟ تجهیزات را از کجا باید خرید؟ چه مجوزها و از چه سازمان هایی لازم است؟ و پرسش های فراوان دیگری که برای افرادی که یک بار این راه را رفته اند، بدیهی است و پاسخ به آن فکر زیادی نمی طلبد. پس از راه اندازی کسب و کار هم این پرسش ها با شماست. از چه زمانی باید کارکنان خود را بیمه کنم؟ حق بیمه چطور محاسبه می شود؟ آیا من هم باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازم؟ در قراردادی که طرف حسابم شخص است، چطور باید فاکتور دریافت کنم تا اداره مالیات بپذیرد؟

اینها بخش کوچکی از پرسش هایی است که برای راه اندازی، مدیریت و پایان دادن به یک کسب و کار ذهن صاحبان و مدیران را درگیر خواهد کرد.

این موضوع می تواند برای راه اندازی کسب و کارهای آنلاین نیز صدق کند، برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین چقدر سرمایه نیاز است؟ چطور درگاه پرداخت الکترونیک دریافت کنم؟ آیا برای کسب و کارهای اینترنتی نیز می توان وام دریافت کرد؟

ویکی کسب و کار چیست؟

آنچه در ویکی کسب و کار اتفاق می افتد، پاسخ به تمام این پرسش هاست، به این صورت که در سه مرحله وبسایت کارایی دارد:

۱ ) قبل از شروع کسب و کار

۲ ) زمان فعالیت کسب و کار

۳ ) خاتمه کسب و کار

در هر یک از این سه مرحله، پرسش ها و مسائل مختلفی پیش می آید، از مراحل ثبت گرفته تا مجوزها و تغییر نام و نشانی و در نهایت هم شاید خاتمه کار و انحلال مجموعه. ایده قابل طرح در اینجا این است که برای هر یک از این مراحل، شاید موضوعاتی مطرح شود که از پیش تعریف شده باشد. برای مثال قبل از شروع کار، دسته بندی های زیر می تواند مفید باشد:

۱) مراحل و شیوه های ثبت برای انواع فعالیت ها

۲ ) مراحل گرفتن مجوزهای مختلف

۳) ایده های درآمدزا و نحوه ارزیابی ایده ها

۴) سرمایه های مورد نیاز برای کسب وکارهای مختلف

۵) مشاوران و سرمایه گذاران

و…

پس از شروع و هنگام فعالیت کسب و کار این موارد از اهمیت فراوانی برخوردار است:

۱) بیمه و قوانین مربوط به آن

۲) مالیات و قوانین مربوط به آن

۳) شیوه های تبلیغات و هزینه ها

۴) تجربیات کاری در زمینه های مختلف

برای مرحله خاتمه کسب و کار نیز به همین صورت دسته بندی هایی وجود دارد که هر یک به نحوی می تواند محل درج اطلاعات به صورت ویکی توسط کاربران باشد.

در این وبسایت افراد می توانند در بخش های مختلف با رعایت قوانین ویکی، اطلاعاتی را که دارند درج کرده و افراد دیگر اطلاعات را تکمیل یا اصلاح کنند. برای مثال شخصی امروز به بیمه مراجعه کرده و متوجه شده برای تشکیل پرونده بیمه و دریافت کد کارگاهی، مدرک جدید مورد نیاز است. این موضوع را می تواند در بخش مربوط به بیمه صفحه ویکی و در قسمت مدارک اصلاح کند.

افراد با نام کاربری و هویتی مشخص فعالیت می کنند و براساس اطلاعاتی که وارد می کنند، درجه بندی های متفاوتی دریافت می کنند. از طرفی ویکی ها قوانین مشخصی داشته و با نظارتی که بر آنها صورت می گیرد، سبب می شوند اطلاعات نادرست به حداقل برسد.

ایده های درآمدزا

درآمدزایی ایده می تواند از طریق تبلیغ شرکت هایی باشد که سرویس های مختلفی برای کسب و کارها ارائه می کنند. مثلا مجموعه هایی که کارهای ثبت شرکت را انجام می دهند، می توانند با پرداخت هزینه هایی تبلیغات داشته باشند.

آنچه مشخص است در نسل سوم، مخاطبان تمایل بیشتری به مشارکت داشته و نوشتن و اعلام نظر را در امور روزانه خود دارند. این موضوع در سایت های مختلف با رشد نظردهی ها و به اصطلاح کامنت ها، در شبکه های اجتماعی، در نوع ایمیل های ارسالی و… بخوبی مشهود است و این زمان مناسبی برای راه اندازی سایت های مختلف به صورت مشارکتی است؛ سایتی که توسط مجموعه ای راه اندازی و از سوی همه مردم تکمیل خواهد شد، هزاران دستی که هزاران اندیشه را می نویسند.

newcontent.ir
طبقه بندی: کسب و کار، 
برچسب ها: کسب و کار،  
دنبالک ها: آموزش کسب و کار اینترنتی|بازاریابی|تجارت الکترونیک،  

تاریخ : جمعه 3 اردیبهشت 1395 | 11:26 ب.ظ | نویسنده : baran behfar | نظرات