آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش کسب و کار اینترنتی

جدیدترین مطالب

راه اندازی و توسعه کسب و کار اینترنتی

ارائه ی راهکار برای راه اندازی و توسعه کسب و کار اینترنتیپیش از آنکه وارد عرصه کسب و کار اینترنتی شوید باید خود را برای ورود به عرصه رقابت در دنیایی بی مرز آماده کنید. . شناخته شدن از میان هزاران سایت و از آن مهم تر، اعتماد کردن به شما پروسه ای زمان بر و حیاتی می باشد.
لذا مرحله اول در راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی را می توان “ آمادگی ذهنی ” برای ورود به این عرصه نام نهاد. زیرا کسب و کارهای اینترنتی را باید با حوصله و صرف وقت زیاد به همراه عدم انتظار برای موفقیت مالی سریع آغاز نمود.

تحقیق برای یافتن ایده ی کسب و کار
باید با شناخت کافی از فضای اینترنت کشور، سایت ها و استارتاپ های موفق و شکست خورده، نیازها و سلایق کاربران اینترنت، خلاء ها و فرصت ها را شناسایی کنید. بدون شک با وجود هزاران سایت فعال در کشور، همچنان ایده های اجرا نشده ی بسیاری وجود دارد که قابلیت پیاده سازی و کسب درآمد از آن وجود خواهد داشت.جست و جو در میان سایت های مرتبط حوزه کسب و کار اینترنتی می تواند فضای فکری شما را به سمت خلق ایده ای جدید و متمایز رهنمود سازد.به همین دلیل باید مرحله دوم کسب و کارهای اینترنتی را ” تحقیق برای یافتن ایده ی کسب و کار ” نامید.

کسب و کار اینترنتی مانند هر زمینه کاری دیگر به علاقه، پشتکار و دانش اولیه نیاز دارد.بسیاری از افراد کسب و کار اینترنتی را به عنوان راهی برای درآمد سریع و نامحدود می پندارند.گرچه درآمد نامحدود در اینترنت غیر ممکن نیست اما سریع بودن آن بسیار نادر خواهد بود.

تبدیل ایده ی خام به طرح کسب و کار
پس از دستیابی به ایده ای در خور توجه باید مدتی را صرف زیر و رو کردن ایده ی خام اولیه نمایید.هرچه مدت بیشتری بر روی ایده ی خام اولیه زمان صرف شود ایده ی شما پخته تر می شود.در واقع شما می توانید پس از نگارش موضوع طرح، پس از چند روز دوباره به سراغ ایده برگردید تا مجددا با ذهنی باز آن را بررسی و اصلاح نمایید. شما باید در این بازنگری، اهدداف طرح، مخاطبان، عملکرد، بازدهی مالی  قسمت ها اصلی آن را تشریح نمایید. پس مرحله سوم، همان “ تبدیل ایده ی خام به طرح کسب و کار ” می باشد.

 

به اشتراک گذاشتن طرح به منظور سنجش موفقیت آن
حال که طرح کسب و کار شما آماده شده است باید از زوایای دیگر کیفیت آن را مورد ارزیابی قرار دهید.شما باید با افرادی غیر از خود شما طرح را در میان بگذارید تا نظرات آنان را نیز جویا شده و در طرح به کار ببرید.توصیه می شود از افرادی کمک بگیرید که علاوه بر اطمینان از سلامت قضاوت و رازداری آنها، مطمئن باشید که نظر آنها مفید واقع خواهد شد.به عنوان مثال نباید از کسی که روزانه کمتر از ۳۰ دقیقه در اینترنت است نظری پرسید.بهترین جامعه آماری را می توان از میان کاربران عام اینترنت، کاربران هدف ( =مخاطب اصلی سایت شما مثلا دانشجویان ) ، فعالان تجارت الکترونیک و برنامه نویسان سایت جست و جو نمود.نظرات این افراد، نحوه عملی بودن توجیه اقتصادی آن و میزان استقبل عمومی از سایت شما را نشان می دهد.پس تا به اینجا به مرحله چهارم آغاز کسب و کار خود یعنی ” به اشتراک گذاشتن طرح به منظور سنجش موفقیت آن ” می باشد.

نهایی کردن طرح کسب و کار و تبدیل آن به طرح توجیهی
حال که نظرات سایرین جمع آوری شده باید دوباره طرح اولیه را بازبینی کرده و نقاط ضعف آن را برطرف و نقاط قوت آن را پررنگ تر نمایید.حتی ممکن است در این مرحله به این نتیجه برسید که طرح شما موفق نخواهد بود.ناامید نشوید و دوباره همه این مراحل را آغاز کنید تا مجددا به این مرحله، یعنی مرحله پنجم آغاز کسب و کارهای اینترنتی که ” نهایی کردن طرح کسب و کار و تبدیل آن به طرح توجیهی ” نامیده می شود برسید.

 

برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای طرح  کسب و کار
در صورت عبور از این مرحله، به مرحله ششم یعنی ” برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای طرح  کسب و کار ” می رسید. در این مرحله شما باید تمام جزییات اجرای طرح را مکتوب کنید. برآورد تمام هزینه های اجرای سایت به همراه برآورد هزینه اولیه تامین محصولات یا لوازم مورد نیاز کسب و کار خود اولین و مهم ترین بخش این مرحله می باشد.شما باید تصمیم بگیرید که با توجه به این هزینه ها توانایی اجرای آن را داشته و یا باید شریک بگیرید. علاوه بر برآوردهای مالی، باید با آگاهی از مدت زمان اجرای فنی سایت، زمان خود را نیز مدیریت کنید تا بتوانید به محض آماده شدن سایت، فعالیت رسمی خود را آغاز کنید.

مرحله اداره کسب و کار
مرحله هفتم کار، “ مرحله اداره کسب و کار ” مرحله نهایی کار شما خواهد بود که تا انتهای فعالیت کسب و کارتان ادامه خواهد داشت.در این مرحله شما سایت خود را تحویل گرفته و محصولات و ملزومات کار خود را نیز دارید.کافیست با توجه به هزینه های خود، کمی تبلیغات هدفمند اینترنتی را چاشنی کار خود کرده و با پشتکار و حوصله و وقت زیادی که روی پروژه صرف می کنید منتظر به بار نشستن نتیجه زحمت های خود باشید.

اقدامات ضروری کسب و کار اینترنتی:

۱-دامنه سایت
در ابتدا باید با توجه به موضوع کسب و کار خود دامنه ای برای سات خود انتخاب کنید که علاوه بر آزاد بود دامنه، به راحتی در خاطر افراد سپرده شود.
پس از انتخاب نام و خریداری آن، باید دامنه مورد نظر را در هاست خود نصب کرده و صفحه ” در دست ساخت ” را در سایت خود قرار دهید. توصیه می شود در صفحه در دست ساخت، علاوه بر ذکر توضیحاتی کوتاه پیرامون سایت، پنل عضویت خبرنامه را هم قرار دهید.

۲-طراحی های تبلیغاتی
در این مرحله باید محتوای گرافیکی سایت خود را آماده کنید.این محتوا شامل لوگو و بنرهای تبلیغاتی می باشد.

۳-معرفی سایت
این مرحله بسیار بااهمیت بوده و همواره باید به آن توجه شود ( حتی پس از راه اندازی کامل سایت ). شما باید دامنه و نام سایت خود را در هر جای مناسبی در اینترنت ثبت کنید؛ دایرکتوری ها، انجمنهای گفت گو، بخش نظرات سایت ها و وبلاگ ها، ثبت در سایت های نیازمندی رایگان با رنک بالا، شبکه های اجتماعی و امضای ایمیل از جمله مکانهای مناسب برای معرفی سایت خود می باشد.این معرفی سبب می شود تا علاوه بر ارتقای رتبه سایت به دلیل لینک شدن، امکان کلیک کاربران بر سایت و بازدید از دامنه شما بیشتر خواهد شد.

۴-تهیه محتوا
اگر سایت شما دارای وبلاگ می باشد سعی کنید از مدتها قبل از آغاز فعالیت سایت، وبلاگ خود را راه اندازی کرده و محتوای آن را به روز نگه دارید تا مطالب شما و محتوای سایتتان در موتورهای جست و جو ثبت شود.اگر وبلاگ ندارید می توانید مطالبی مرتبط با حیطه کسب و کار خود تهیه کرده و آن را در شبکه های اجتماعی و قسمت پست مهمان سایتها منتشر کنید.در این مطالب نام و لینک سایت شما معرفی شده و ارتقا خواهد یافت. حتی می توان مطالب خود را به صورت Ebook تهیه کرده و آن را در بخش دانلود سایت های پربازدید قرار دهید تا نام سایت شما به همگان معرفی گردد.

۵-رصد بازار
شما هیچ گاه نباید از رقبای خود غافل باشید.همواره باید سایت ها و کسب و کارهای رقیب را شناسایی کرده و فعالیت آنها را زیر نظر داشته باشید. شما باید با تحلیل شرایط رقیبان و 
طبقه بندی: آموزش کسب و کار اینترنتی،  تجارت الکترونیک،  کسب و کار اینترنتی، 
برچسب ها: آموزش کسب و کار اینترنتی، تجارت الکترونیک، کسب و کار اینترنتی، کسب و کار، ایده،  
دنبالک ها: آموزش کسب و کار اینترنتی|بازاریابی|تجارت الکترونیک،  

تاریخ : جمعه 3 اردیبهشت 1395 | 11:22 ب.ظ | نویسنده : baran behfar | نظرات